Co jste o zlatu nevěděli


Asi není potřeba popisovat, jak oblíbenou komoditou zlato je. Bojují se o něj války, muži i ženy si je zavěšují jako ozdoby, ekonomicky zodpovědní lidé v něm vidí silný investiční nástroj a způsob, jak uchovat alespoň část svého majetku ve stabilní hodnotě. Zlato je symbolem moci i bohatství.

Zároveň asi každý ví, že je zlato jedním z prvků chemické periodické tabulky, respektive prvkem číslo 79, což znamená, že má právě sedmdesát devět protonů.

Mnohem méně se o něm ví, že je jeho hustota 19,3 gramů na centimetr krychlový. Je tak více než devatenáctkrát těžší než voda a kilo zlata váží malinká krychlička s hranou dlouhou 3,75 centimetrů.

Přestože Zlato patří mezi poměrně vzácné kovy, ve skutečnosti je takřka všude – v horninách. Avšak pouze ve velice malých procentech. Odtud se dále rozpouští do vod. A stopové množství obsahuje také mužský ejakulát – s velkou pravděpodobností právě díky oné vodě. Ohromné zásoby zlata se dají čekat také ve vesmíru. Ostatně, jedna z vědeckých teorií je, že právě z vesmíru – z meteoritů – se na Zemi zlato dostalo.

A když jsme mezi hvězdami – tenké zlaté fólie s sebou do vesmíru nosí každý kosmonaut. Je totiž součástí jejich hledí, kde chrání jejich zrak před vypálením slunečním světlem. Nahrazuje jim tak atmosféru, která totéž dělá pro všechny „pozemšťany“.

Zlato prakticky nejde rozpustit. Rozložit se dá v laboratořích pouze pomocí elektrolýzy nebo velice účinné směsi kyseliny chlorovodíkové a kyseliny sírové, kterou chemici nazývají lučavka královská. V laboratoři ještě chvíli zůstaneme – právě zde se používá nejryzejší možné zlato (tedy alespoň v našich současných možnostech). Jeho ryzost je známá jako „sedmi-devítková“, čili 999,9999.

Zlato je zkrátka úžasné. V podobě řetízku nebo zlaté cihly, nepřestává člověka uchvacovat. A to se jistě nezmění ani v budoucnosti.

ZLATO.cz - zlaté svitky

ZLATO.cz – zlaté svitky


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tags: , , , , , , ,