Řecký ostrov Kréta a dovolená


Pátý největší ostrov ve Středozemním moři a největší z ostrovů Řecka se rozprostírá na ploše 8.336 čtverečních kilometrů. Ostrov měří 260 km od východu k západu. Její šíře se pohybuje od 60 kilometrů na nejširším místě a jen něco málo přes 10 km v nejužší části. Pobřeží Kréty měří o něco více než 1.000 kilometrů. Ze severu omývá ostrov Krétské moře, od jihu mořem Libyjským. Krétský povrch je charakteristický vysokým pohořím, které určuje ráz Kréty. Nejvyšší horou je Mt. Psiloreiti o výšce 2.456 metrů v pohoří Idi. I další hory mají značnou výšku.

Trvale bydlí na ostrově přes půl milionu ostrovanů. Takřka 50% z nich má trvalé bydliště ve velkých městech. Dnes je hlavním městem Kréty Iraklio. Nebylo tomu tak ale vždy. V minulosti byla hlavním městem Chania. V obou městech se nachází mezinárodní letiště.

Kréťané jsou bezpochyby hrdí a pohostinní lidé. Nikam nespěchají a patří k nejdéle žijícím lidem na světě. Vděčí za to hlavně olivovému oleji, jehož jsou největšími spotřebiteli na Zemi. S touto potravinou se v různých formách turisté střetávají po celou dobu pobytu. Dokonce i místní cukrovinky jsou hlavně ztužený olivový olej s cukrem.

Krétu je možné rozdělit na 4 kraje. Jsou jimi na západě ležící Chania, pak Rhetymno, Iraklio a konečně Lassithi. Hlavními městy jsou Chania se 60 tisíci obyvateli, Heraklion s více než 120 tisíci obyvatel, Rhetymno (24.000 obyvatel) a nejmenší Agios Nikolaos (7.000 obyvatel). Z perspektivy návštěvníků Kréty je však vhodnější dělit ostrov jen na tři regiony. Těmi jsou východní, střední a západní Kréta. Cestovní kanceláře pak ostrov obvykle dále dělí na jižní a severní pobřeží.

Severní pobřeží

Krétská severní část je zásadně ovlivňována turistikou. Letoviska leží rozprostřena po celé délce. Obce podél pobřeží spojuje hlavní silnice. Té se někdy říká Krétská dálnice. Krétské moře bývá klidnější. Je obvykle teplejší a pláže se svažují jen mírně. Tento region je tak vhodný k rodinné dovolené a skvěle se tu budou cítit i méně zdatní plavci. Navíc je moře ve zdejších zálivech prakticky bez vln. Návštěvníci Kréty si tady mohou připadat jako na koupališti.

Jižní pobřeží

Jižní region ovlivňuje turismus pouze nepodstatně. Cestovatele tady neruší diskotéky a davy dalších lidí. Dovolená je tu klidná a pohodová.. Moře podél jižního pobřeží je chladnější a poměrně často tady fouká. V moři jsou místy silné proudy. Místa ke koupání se strmě sklánějí do hloubky. Jižní pobřeží není příliš vhodné pro méně zdatné plavce. Nenacházejí se tady ani vodní zábavní parky. Zase je tady moře vhodnější pro potápěče.

Krétská východní část

Východní část Kréty se rozprostírá od východního okraje Heraklionu přes celé Lassithi. Lassithi je mimochodem nejvyprahlejší částí Kréty. I přesto se zde daří olivovníkům. Ráz krajiny diktuje nepříliš vysoké, zato však divoké pohoří Tripti. Východní část ostrova je místem kontrastů. Hustě zalidněné turistické oblasti na severním pobřeží se postupně mění v klidné, téměř liduprázdné vesničky na východním a jižním pobřeží. Vnitrozemí se specializuje převážně na zemědělství. Ve srovnání se západní Krétou je poměrně chudé.

Okolí hlavního města Ágios Nikólaos je častým a populárním cílem cestovních kanceláří. V okolí letovisko Stalida čeká na turisty spousta noční zábavy. Ke shlédnutí lákají tradiční vesničky a leží tady i oblíbená palmová pláž Vai.

Střed Kréty

Největší část turistů míří právě sem. A to buď rovnou do hlavního města Heraklionu, či do některého z prázdninových středisek na severním pobřeží. Těch je tady skutečně spousta. Zajímavé je, že přibližně polovina všech ubytovacích kapacit na ostrově se nachází v této oblasti. Středu ostrova dominuje pohoří Ida. To lze přeložit Bílé hory. Z východu sem zasahují hory Dikti. Na jihu se nachází planina Messara. Ta je jedním z nejúrodnějších míst Kréty. Díky čemuž se střed ostrova stal hlavním centrem zemědělství.

V tomto regionu se nachází spousta důležitých archeologických památek. Nejdůležitějším je bezpochyby palác Knossos nedaleko Heraklionu. Kromě oblíbených středisek a dobrých pláží je tato část Kréty vyhledávaná i z hlediska poznávání Kréty. Ze zdejších prázdninových středisek je to jen kousek do velkých měst Rhetymno a Heraklion. Dá se do nich pohodlně dopravit autobusem či lodí. Zapůjčený automobil pak zpřístupňuje celý ostrov Kréta.

Západní Kréta

Západ je nejzelenější a nejhornatější částí ostrova. Krajině dominují nepřehlédnutelné Bílé hory (v překladu Lefka Ori). Jejich výška dosahuje 2.500 m.n.m.. Hory strmě klesají k Libyjskému moři a k nalezení jsou tu četné soutěsky a kaňony. Nejznámější z nich je soutěska Samaria. Ta je druhou nejdelší a současně nejhlubší soutěskou Evropy.

Západní Kréta je vcelku úrodná. Pěstují tady množství oliv a citrusových plodů. Severní pobřeží skýtá řadu skvělých pláží a turistických cílů. Nachází se tu i 2 nejkrásnější města Kréty Rhetymnon a Chania.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tags: , , , , , , ,