Kitzbüheler Alpen


Lze konstatovat, že Alpy u Kitzbühelu jsou skutečným zimním rájem pro všechny lyžaře. Vůbec totiž nesejde na lyžařských dovednostech a zkušenostech. Svou trať si v Kitzbühelských Alpách najde opravdu každý. Dalším plusem regionu na severu Tyrolska je jeho vzdálenost od ČR. Přes německý Mnichov, kudy čeští lyžaři jezdí do Kitzbühelu a jeho okolí, trvá jízda po rychlostních dálnicích pouze něco málo přes 5 hodin. Ke všemu ceny za ubytování v Kitzbühelských Alpách nepředstavují zásadní problém. Pochopitelně bydlet v historickém hotelu na náměstí v centru Kitzbühelu rozhodně není zadarmo, ale téměř nikdo nejede na lyže do Rakouska s tím, že chce bydlet přímo v kitzbühelském centru.

Podobně jako s cenami za ubytování je to i s cenami za lanovky a vleky. Lyžařské pasy stojí v Kitzbühelských Alpách obvykle skoro ty samé peníze, co chtějí za lyžování „špičková“ lyžařská střediska v ČR. Kupříkladu nocleh na čtyři noci včetně snídaně a k tomu skipas SuperSkiCard, opravňující jeho držitele k lyžování ve všech lyžařských areálech Kitzbühelských Alp, se dá lehce pořídit pod 300 EUR / osoba. Samozřejmě podmínky k lyžování bývají v rakouských Alpách, ve srovnání s ČR, na jiné úrovni. U lanovek a lyžařských vleků, které jsou v průběhu zimy v Kitzbühelských Alpách v provozu přes 300, se nečekají žádné fronty. Milovníci alpského lyžování si tady mohou užívat sjezdy na více než tisíci kilometrech sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Navíc kvůli vysoké nadmořské výšce, v níž se v rakouských Alpách jezdí, netrpí rakouská lyžařská střediska nedostatkem přírodního sněhu.

Kitzbühelské Alpy si užívají zájmu turistů nejen z Rakouska, ale i ze zahraničí, už více než sto let. Cestování a turistika se začala se u městečka Kitzbühel a přilehlých obcí rozvíjet již začátkem minulého století. Průkopnické vleky tu byly uvedeny do provozu už během 40. let minulého století. Kitzbühel a přilehlé Alpy tak lze titulovat coby jedna z kolébek sjezdového lyžování. V průběhu doby si následně Kitzbühel oblíbila řada celebrit jako zimní odpočinkové centrum. Hlavně za druhé poloviny 20. století sem začaly pravidelně cestovat a prestiž Kitzbühelu rostla. Popularita sice vyhnala ceny ubytování přímo v Kitzbühelu do značných výšek, ovšem v okolních vesnicích, k nimž patří například Fieberbrunn nebo St. Johan, je možné sehnat kvalitní ubytování za příjemnější ceny. A na lyžování to odtud není tak daleko.

Možnosti k lyžování v zimním centru Kitzbühel se ještě zvětšily roku 2005. To byla uvedena do provozu lanovka 3S. Ta vede nad 2.5 kilometru širokým a 400 metrů hlubokým údolím Saukasergraben. Lyžařsky spojuje vrchol Pengelstein s vrcholkem Wurzhöhe. Lyžařský areál Kitzbühel / Kirchberg / Aschau se tak rozšířil o několik desítek kilometrů sjezdových tratí. Dnes se dá z Kitzbühelu dostat na lyžích kolem Pass Thurn až do Hollersbachu. Tato obec už se nachází na území Salcburska. Kitzbühel je však tyrolským lyžařským střediskem. Hollersbach je vzdálen od Kitzbühelu cca. 20 kilometrů jižním směrem.

Nejen sjezdaři se ale budou v Kitzbühelu mít jako v ráji. Skvělé zázemí mají v oblasti Kitzbühelských Alp i třeba běžkaři. Ti mohou využívat pravidelně udržované a přehledně značené trasy různých obtížností. Určitě dobré je, že více než polovina stop je vedena skrze romantickou zasněženou krajinu. A neexistuje lepší způsob, jak do hloubky prozkoumat tento malebný kout Rakouska, než z běžecké stopy. Jezdci na snowboardu a freestyleři se pochopitelně mohou těšit na několik snowparků. Kdo by měl málo sjezdování během dne, v Kitzbühelských Alpách si může svůj oblíbený sport vychutnávat i po západu slunce. V provozu jsou tady hned čtyři sjezdovky s nočním osvětlením.

Kromě střediska Kitzbühel leží v této oblasti i spousta dalších nevelkých obcí a vesnic, co mohou svým návštěvníkům něco nabídnout. Často mají své vlastní lyžařské areály a bezezbytku vyplní přání svých návštěvníků. Podle zkušených lyžařů jsou v Rakousku nejhezčími St. Johann, Pillersee, Waidring, Fieberbrunn, St. Jakob, St. Ulrich a nebo třeba Hochfilzen.

Lyžováním ale zimní dovolená v Kitzbühelských Alpách rozhodně nekončí. Chvíli poté, co je ukončen provoz lanovek a po svazích se vrátí poslední sjezdaři, rozjíždí se ve spoustě barů oblíbené après – ski párty. Pro děti a jejich dospělý doprovod je připravena skvělá zábava v podobě jízdy po setmění na osvětlených sáňkařských drahách. Kdo by chtěl, může si zajezdit na bruslích buď na krytých stadionech, nebo pod otevřeným nebem. Na vyznavače adrenalinu čeká snowtubing nebo lezectví na ledu. Romantické duše si určitě nenechají proklouznout mezi prsty možnost večerní jízdy na saních, tažených koňmi. A ti nejmenší se skvěle zabaví na aprés ski párty pro děti.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tags: , , , , , , , , , ,