Rakouské Lungau


Lungau, příjemná alpská krajina v jižní části spolkové země Salcbursko, proslula ledovou zimou a hromadou sněhu. V době římské říše se tady křižovaly obchodní cesty a do konce středověku v těchto místech bylo též důležité obchodní centrum. Nyní je Mauterndorf , nevelké horské městečko s hradem a středověkými budovami, oblíbeným zimním střediskem. Důvody jsou jasné. Mauterndorf totiž nabízí všechno, co lyžaři vyžadují. Lungau představují prostorné neupravené svahy s hlubokým sněhem a v první řadě 2 stovky kilometrů udržovaných lyžařských sjezdovek různých kategorií. Na lyžích se tu dá jezdit jak na mírných dětských sjezdovkách, tak i na prudkých černě značených pistách.

I když Lungau patří k nejpopulárnějším lyžařským oblastem na území Rakouska a na množství návštěvníků nemůže žehrat, rozhodně neusíná na vavřínech. V nedávné době přibylo v Mauterndorfu do nabídky lyžování úplně nové středisko. Do provozu tu totiž byla nová kabinková lanovka, mířící na vrchol Grosseck. Tato hora se šplhá do slušné nadmořské výšky 2.066 metrů. Spolu s vedlejším Speiereckem, který je ještě o cca. 350 metrů vyšší, vytváří horský kotel. Ten nabízí nevyčerpatelné množství příležitostí ke sjezdovému lyžování, jízdě na snowboardu nebo skialpinismu. V Lungau byly postaveny především tří a čtyřsedačkové lanovky. Ty vyvezou lyžaře až na samé vrcholky zdejších hor. Využít je možné i 2 vleky podél cvičných luk. Doprava do kotle pod Grosseckem se dá zvládnout buď kabinkovou mauterndorfskou lanovkou, nebo 2-sedačkovou lanovkou ze sousedního městečka St. Michael. Těm, co vyhledávají upravené sjezdovky, toho Grosseck nabízí skutečně spoustu. Lyžovat se dá na 21 km modře značených, více než 10 km červených a nakonec 7 kilometrech černě značených, skvěle připravených sjezdovek.

Místní obyvatelé ovšem často šlapou v Lungau na skialpy na Grosseck pěšky. Sjedou do kotle, vyšlápnou Speiereck a následně se vydají opět zpátky. Mnozí si udělají několik jízd v hlubokém sněhu ve vzdálenější části kotle. Další možností je překonat malé a velké ochranné pásmo a sjet podél severní stěny Grossecku k chatě Restalm. Z těchto míst se pak jezdí dolů do Mauterndorfu. Jednou ročně si tady měří schopnosti ti nejzdatnější v nočním přechodu. Jízda z hory Grosseck do údolí má 5 km. V průběhu jízdy se překonává převýšení 800 m. Samozřejmě jde o formu lyžování nejhezčí a také nejlevnější. Je ale také fyzicky nejnáročnější. Nejkrásnější lyžování v čerstvě napadaném sněhu je během prosince a v lednu. V tomto čase je sice chladněji a v noci pěkně mrzne, ale nejedná se o nic zásadního. Lyžaři, co mají rádi sluníčko a jarní sníh, musí do těchto míst cestovat v březnu či v dubnu. Zajímavé je, že podle chladného počasí v zimě se Lungau někdy říká rakouská Sibiř. Zároveň je ale i jednou z nejslunečnějších oblastí v Rakousku. A když nikde není sníh, je tady určitě!

Vesnička Mauterndorf v Lungau je ovlivněna turistickým ruchem. Má spoustu obchůdků, nákupních středisek a celou řadu ubytovacích možností. Samozřejmostí je sportovní obchod s půjčovnou, servisem a úschovnou lyží. Lyžaři mohou použít též převlékárnu a sprchy. Přímo v obci se nachází prostorné parkoviště pro lyžařské autobusy. Z Mauterndorfu je možné cestovat skibusem zdarma do všech koutů Lungau. Jízdné je je součástí skipasu.

Turisté, co nelyžují, mají k dispozici sáňkařskou dráhu s umělým osvětlením a desítky kilometrů upravovaných běžeckých tras. Ty zabíhají daleko do horských údolí. V nabídce je i nepřeberné množství lyžařských horských túr. Z netradičních zimních aktivit je možné využít projížďka na koních či saních s koňským spřežením. Cesta obvykle vede po bílých loukách a pastvinách.

Blízko se nacházející Katschberg je moderní oblastí s dražší cenovou hladinou hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Dobré je, že se dá všude dostat pěšky. Skiareál se 7 desítkami km sjezdovek, který v těchto místech začíná, dvě hlavní části. Jezdí se na východní straně Tschanecku a západních a severních svazích Ainecku. Obě části jsou navzájem spojeny routami a mostem pro lyžaře. Ten se klene nad silnicí na Katschbergu. Vrchol Tchaneck nabízí příjemné, červené tratě s mnoha variantami v řídkém lese. Naproti tomu nezalesněný a exponovaný vrchol Aineck je široko daleko nejvyšším bodem. Je z něho údajně vidět celá 1/5 rakouského území. Z jeho nejvyššího bodu klesá směrem ke Katschbergu černá sjezdovka s velice příkrým úvodem. Dominantní tratí severních svahů vrcholu Aineck široká, mírná a mazlivá trať. Ta lyžaře dovede po 6 kilometrech až do údolí k obci St. Margarethen. Nově postavené lanovky, pestré a převážně pohodové a vzájemně spojené terény, krásné horské chaty vytvářejí atraktivní a k tomu příjemný rodinný lyžařský areál, kde se bude líbit každému.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Tags: , , , , , , , , , ,