Elektroskútr bez řidičáku pro všechny

Potřebujete pro elektroskútr vždy řidičské oprávnění? Ne pro každý. Který elektroskútr lze provozovat bez řidičáku a jaké jsou konkrétní podmínky?

Na elektroskútr (ne)potřebujete řidičák

Model, na který nepotřebujete řidičské oprávnění, zároveň ani nemusíte nikde přihlašovat. Vyhláška definuje tyto stroje jakožto malé mopedy s elektrickým pohonem.

V podstatě bychom je mohli připodobnit ke klasickému kolu, neboť také mají šlapky. Elektromotor zde plní výhradně roli pomocného prvku. Řidič s těmito skútry tedy například také může na cyklostezku. Z hlediska konkrétních parametrů je především důležité to, že rychlost elektrického skútru, na který nepotřebujeme řidičák, je omezena na 25 km/h.

ebabeta1

Do kategorie těchto strojů můžeme zařadit například e-babetu, která navazuje na tradici legendárního mopedu vyráběného v tehdejším Československu.

Podmínky provozování elektroskútru

Dbát na podmínky provozování skútru je nanejvýš vhodné. Ačkoli zatím hlídky u nás motoristy nijak důkladně nekontrolují, mohli byste se dostat do nepříjemného střetu, pokud si řádně nepohlídáte, zda je řidičský průkaz potřebný.

S těmito vozítky můžete na silnici, aniž byste museli řešit registrační značky a povinné ručení. Nemají ani vlastní technický průkaz. Určeny jsou na cestování na krátké vzdálenosti v rovinatém terénu. Jsou tak ideální například na jízdu po městě nebo na cestu do zaměstnání. Vyrazit s nimi můžete například na nákupy, s nosností určitě nebudete mít problém.

Elektroskútry disponují výkonem nejvýše 250 W v trvalém výkonu, respektive až 1000 W při chvilkovém výkonu v maximální zátěži. Proto nejsou vhodné pro kopcovitý terén, na ten je lépe dimenzovaný výkonnější motor, tedy nejméně 1200 W. Pokud skútr slibuje vyšší výkon nebo jezdí vyšší rychlostí, už porušuje zákon, na což ovšem můžete doplatit vy.

ebabeta11

Pro koho jsou elektroskútry vhodné

Ačkoli elektrický skútr znamená určitou vstupní investici, vynaložené náklady se vám záhy vrátí díky mimořádně levnému provozu ve srovnání s tradičními spalovacími motory. Elektroskútry nezapáchají a nezatěžují životní prostředí. Jsou tak ideální volbou pro všechny, kterým záleží na tom, jakou stopu po sobě v přírodě zanechávají.

Lze je bez problémů skladovat třeba vedle kočárků v běžném panelovém domě. Jsou proto vhodné pro všechny, kteří bydlí ve městech a potřebují nenáročný a spolehlivý dopravní prostředek.

Pokud si jej nezapomenete nabít, můžete počítat s reálným dojezdem asi 100 kilometrů, pokud nebudete holdovat příliš dynamické jízdě. Je to sice o něco méně ve srovnání se spalovacím motorem, nicméně při jízdě po městě vás nejspíš tento faktor nijak výrazně neomezí. Nabíjení je navíc prakticky jediný úkon, na který v rámci pravidelné údržby nesmíte zapomenout.

Prohlédněte si nabídku elektroskútrů značky Racceway na stránkách rulyt.cz, kde si můžete vybrat klasický skútr nebo skútry bez řidičáku ve stylu tradiční babety, fichtlu nebo mopedu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup