TONDACH začal vyrábať v ČR modernú plochú škridlu FIGARO 11

Významný stredoeurópsky výrobca TONDACH® prichádza na slovenský trh s novinkou – úplne plochou pálenou škridlou s názvom FIGARO 11, vyrobenou v Českej republike. Táto škridla plne zodpovedá dnešnému trendu v odbore striech. Má jednoduchý moderný dizajn a čisté línie. Teraz je plochá pálená strešná škridla FIGARO 11 ľahko dostupná a vďaka výrobe v Hraniciach na Morave je tiež cenovo oveľa výhodnejšia. Číslo 11 pritom symbolizuje počet škridiel, ktorý je potrebný pre pokrytie 1 m2, takže umožňuje aj jednoduché a vysoko ekonomické kladenie. Informuje o tom produktový manažér spoločnosti Tondach Slovensko, s.r.o. Peter Šebeňa.

,,Doteraz sa škridla FIGARO 11 vyrábala iba v Rakúsku, ale pre veľký záujem v ČR a SR sa rozbehla jej výroba aj na Morave, čím sa stala dostupnejšou z hľadiska rýchlosti dodávok a tiež sa to prejaví pozitívnym spôsobom na cene. Moderná plochá škridla je v minimalistickom štýle, vhodná na všetky druhy domov, aj na rekonštrukcie bez zmeny latovania.V ponuke je v 4 odtieňoch. Popri prírodnom prevedení sú k dispozícii aj engoby – červená, hnedá a čierna. Engoba, alebo glazúra vzniká výpalom pri teplote nad 1000 °C a špeciálne namiešané kysličníky kovov vytvoria na povrchu škridly dokonale stabilný odtieň. V budúcnosti sa  zákazníci môžu tešiť aj na rozšírenie sortimentu o glazúry. Variabilita s možnosťou posunu v latovaní a spotreba len 10,9 kusov na 1 m2 zabezpečí jednoduchú, ekonomicky výhodnú pokládku. Ucelený systém keramických doplnkov je garanciou 33 ročnej záruky Tondach. Dostupnosť je u našich zmluvných predajcov, na 154 predajných miestach po celom Slovensku,“ hovorí P. Šebeňa.

Dodáva, že novinka je v ponuke za súčasné uvádzacie ceny na slovenskom trhu od 8,40 Eur (bez DPH) a to v období do konca júna 2015. Ceny v EÚ sú pritom cca od 24 Eur (bez DPH).

,,Krytina FIGARO 11 je posuvná a ľahko sa kladie. Výsledkom je rovná a hladká štruktúra strechy. Škridla má drážky vo vertikálnom aj horizontálnom smere, ktoré aj v náročných klimatických oblastiach zaisťujú bezpečnú ochranu podstrešia. Pokrytie strechy jejednoduché, kvalitné a bezpečné vďaka širokému rozsahu posuvu až o 45 mm. FIGARO 11 má celkovú šírku 277 mm, celkovú dĺžku 470 mm, kryciu dĺžku 340 – 385 mm, hmotnosť 4,1 kg/ks, spotrebu na 1 m2 od 10,9 ks (odtiaľ teda názov Figaro 11). Používa sa pre minimálne sklony strechy – bezpečný sklon je 30°, s tesným podstreším 24°, s vodotesným podstreším 20°,“ uzatvára P. Šebeňa.

Zákazníci TONDACHU majú možnosť využiť aj nákup škridiel v jarných zľavnených cenách. V akciovej ponuke sú štyri druhy škridiel – Bolero, Samba, Twist, Bravura. Jarné zľavy od 30-45 % potrvajú do konca júna. Bravura je dostupná v akciovej cene 7,71 Eur za m2 (s DPH). Vhodná je už od sklonu strechy 30° bez debnenia. Je ideálnou náhradou za pôvodnú pálenú, plechovú, betónovú, či eternitovú krytinu. Pre milovníkov exkluzívnych povrchových úprav je vhodný typ Samba v akciovej cene 9,19 Eur za m2 (s DPH) pre strechy so sklonom od 12°. Najžiadanejšia pálená krytina na Slovensku Twist vo formáte XXL je zas v ponuke v cene od 9,39 Eur za m2 (s DPH). Oproti betónovým krytinám má hmotnosť nižšiu o ¼. Pre tých, ktorí uprednostňujú úsporu nákladov, je určený typ Bolero XXL v cene od 6,80 Eur za m2 (s DPH). Firma zaručuje najlepšie ceny na slovenskom trhu, overenú životnosť výrobkov až 100 rokov a bezplatnú poradenskú službu tímu technikov. Stačí zavolať na bezplatné telefónne číslo 0800 500 330 a dohodnúť si doma návštevu špecialistu. Prinesie si so sebou vzorky a poradí s výberom vhodnej krytiny na dom spolu s originálnym príslušenstvom, ako poistná hydroizolačná fólia, protisnehový systém, odvetranie a presvetlenie strechy. Zároveň zameria strechu, vypočíta spotrebu materiálu a navrhne najlepšie riešenie pre vašu strechu.

Všetky krytiny sú odolné voči agresívnym vplyvom počasia – vetru,  dažďu, mrazu, slnečnému žiareniu, návalom snehu, či zásaditým a kyslým látkam v ovzduší. Zároveň spĺňajú najprísnejšie európske normy, vyznačujú sa pevnosťou keramickej väzby a tlmia hluk. Kvalitné prírodné suroviny garantujú harmóniu s prostredím, dlhú životnosť a bezkonkurenčnú stálu farebnosť škridiel TONDACH®.

Viac informácií na www.tondach.sk a www.tondach.sk/Produkty/Strecha/Prehlad-vsetkych-modelov/TONDACH-R-Figaro-11

 

 

Využívanie slnečnej energie nemá lepšiu alternatívu

Radikálny pád cien ropy na svetových trhoch za posledný rok, sprevádzaný poklesom cien ďalších energetických zdrojov na báze uhlíka, vyvolal falošné ilúzie, že týchto komodít je dostatok a preto nie je potrebné urýchlene riešiť obnoviteľné zdroje energie (OZE). Sprievodným negatívnym javom tohto vývoja je nielen pribrzdenie rozvoja OZE vo svete, ale aj nárast produkcie CO2 sprevádzaný globálnym otepľovaním s negatívnymi dôsledkami takéhoto vývoja. Pritom pre intenzívnejšie využívanie OZE a hlavne slnečnej energie neexistuje alternatíva.

 

Riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu solárnych kolektorov – spoločnosti THERMO|SOLAR, Žiar, s. r. o., k tomu hovorí: ,,Otázka neznie, aké veľké sú zásoby fosílnych palív, ale či ich využitie si ľudstvo bude môcť dovoliť z ekologických príčin z hľadiska vlastného prežitia. Alternatívou je práve intenzívne využívanie slnečnej energie. Nie je to iba preto, že sa stenčujú zásoby fosílnych palív. To platí pre plyn a ropu, kde sa zásoby odhadujú na niekoľko desiatok rokov, ale neplatí to pre uhlie, kde sa zásoby odhadujú min. na 250 rokov. K ekologickým dôvodom nevyhnutnosti intenzívnejšieho využívania slnečnej energie sa postupne priraďujú aj strategické aspekty. Zvyšujúca sa závislosť priemyselne rozvinutých štátov sveta od politicky nestabilných, ale na ropu a plyn bohatých oblastí sveta, je spätá s rastúcimi nákladmi a rizikami na zabezpečenie prístupu k týmto energetickým zdrojom. Preto už dnes nadnárodné petrolejárske koncerny (BP, Shell, Total) investujú nemalé prostriedky do výskumu, vývoja a výroby zariadení na využívanie OZE. Prečo je práve slnečná energia budúcnosťou? Pretože súčasné energetické potreby ľudstva prevyšuje biomasa cca 10-krát, vietor 80-krát, ale slnko až 13 000-krát!“

 

Medzi silné stránky využívania slnečnej energie a v rámci nich termických solárnych systémov, patrí značný potenciál tvorby nových pracovných miest. Ďalším je technologická zrelosť, keď sa jednoduché technológie dajú integrovať do existujúcich systémov a pozitívne vplývajú na predĺženie životnosti a zníženie nákladov na údržbu doplnkového energetického zdroja – kotla, ktorý je odstavený z činnosti v letnom polroku. Hlavnými konštrukčnými materiálmi slnečných kolektorov sú najčastejšie hliník, meď a sklo. Preto je pri nich možnosť 100%-nej recyklácie použitých materiálov. Aj rozhodujúca časť ostatných komponentov solárneho systému je dobre recyklovateľná. Tieto systémy majú relatívne vysokú (40-65 %) účinnosť premeny slnečného žiarenia na teplo, v porovnaní s fotovoltaikou – 5 až 15 %, alebo fotosyntézou – pod l %. Zároveň zaujímavo dotvárajú stavby (ucelené solárne strechy alebo fasády budov, architektonicky zaujímavé delenie plôch a pod.). Nevznikajú nároky na nové zastavané plochy (strechy, fasády, prekrytie parkovacích plôch a pod.).

 

,,Termické solárne systémy (TSS) majú nulové negatívne ekologické vplyvy počas prevádzky. Narozdiel od iných energetických zdrojov, čiastočne aj iných druhov OZE, patrí slnečná energia k najčistejším energetickým zdrojom, aké ľudstvo pozná. Napríklad nedokonalé spaľovanie suchého a ešte vo väčšej miere vlhkého dreva, môže byť spojené so zvýšeným množstvom exhalátov. Vodné diela môžu spôsobovať problémy rybám zanášaním naplaveninami, väčšie priehrady môžu negatívne ovplyvňovať aj mikroklímu. Veterné elektrárne môžu spôsobovať problémy vtákom zvýšenou hladinou hluku, podľa niektorých názorov, rušia ráz krajiny a sú s nimi problémy aj v chránených krajinných oblastiach, geotermálne vody zasa môžu spôsobovať problémy s nadmernou mineralizáciou povrchových vôd a pod.,“ upozornil M. Novák.

 

Dodal, že solárne systémy umožňujú decentralizáciu výroby energie priamo v mieste jej spotreby, čím odpadá potreba investične a prevádzkovo náročných distribučných sietí. Majú pritom krátku dobu energetickej amortizácie, čiže doby prevádzky solárneho zariadenia, počas ktorej množstvo ním vyprodukovanej energie sa rovná energii spotrebovanej na jeho výrobu v celom výrobnom cykle, od ťažby surovín po montáž. Z prvotných surovín je táto doba kratšia ako 2 roky, z recyklovaných materiálov iba niekoľko mesiacov.

 

,,Solárne systémy majú zanedbateľne nízke prevádzkové náklady. Po počiatočnej investícii zabezpečuje solárny systém investorovi takmer bezplatnú dodávku tepla počas nasledujúcich až 30 rokov, čo predstavuje praxou potvrdená životnosť kvalitných solárnych zariadení. Majú aj vzájomnú doplniteľnosť s inými OZE, hlavne biomasou v zimnom období a veľký potenciál pokrytia energetických potrieb pri príprave teplej úžitkovej vody, vykurovaní budov a priemyselnom teple do 100 °C aj v stredoeurópskych podmienkach. Poskytujú väčšiu nezávislosť od monopolných dodávateľov energií. Sú vysoko spoľahlivé a komfortné počas prevádzky, bez nárokov na údržbu a obsluhu. Zabezpečujú pritom konštantnú cenu tepla bez ohľadu na vývoj trhových cien iných energetických zdrojov, vrátane ostatných OZE,“ povedal M. Novák.

 

Podľa rakúskych zdrojov je možné pri dnešnej technickej úrovni solárnej techniky dosiahnuť v Rakúsku 20 % podiel na úspore primárnych energetických zdrojov. Slovensko je pritom podobne veľké a má podobné podnebie. Upozornil aj na to, že Slovensko je stále na chvoste Európskej únie vo využívaní slnečnej energie. Podľa odhadu THERMO|SOLARU je v SR doteraz nainštalovaných okolo 150 000 m2 slnečných  kolektorov.  Pre porovnanie, v počtom obyvateľov podobnom Rakúsku, bolo ku koncu roka 2012 nainštalovaných vyše  4,1  mil. m2 solárnych termických systémov. Zaostávanie Slovenska sa pritom prehlbuje. Rakúšania ročne nainštalujú  podstatne viac slnečných kolektorov, než ich bolo inštalovaných za celú novodobú históriu samostatného Slovenska.

 

Viac informácií je na www.thermosolar.sk,  alebo na tel.: +421-45-601 6080

Tržby odvetvia chémie za rok 2014 medziročne klesli o 5,1 %

Medziročný pokles tržieb v bežných cenách o 5,1 % zaznamenal v minulom roku  chemický a farmaceutický priemysel SR. Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR, v roku 2014 dosiahli tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem v bežných cenách 9,677 miliardy EUR, kým v roku 2013 to bolo 10,197 miliardy EUR a v roku 2012 až 10,734 miliardy EUR. Vlani poklesli aj tržby v stálych cenách  a to o 1,2 %. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

 

,,V roku 2014 sme zaznamenali potešiteľný rast pridanej hodnoty vytvorenej v chemickom a farmaceutickom odvetví o 6,6 %. O 4,4 % narástla aj zamestnanosť, keď vlani v odvetví pracovalo priemerne 39 002 zamestnancov. Nepriaznivo sa však vyvíjal vývoz, ktorý sa znížil o 3,5 %, pri súbežnom raste dovozu o 1,3 %. Chemický a farmaceutický priemysel ako celok zaznamenal medziročný pokles tržieb tak v bežných cenách, ako i v stálych cenách. Pomerne výrazný pokles vidno v segmente ropné produkty (-13,7 %) a chemikálie a chemické výrobky (-7,2 %), kde najvýraznejšie zaostala výroba primárnych plastov (-10 %), naopak zlepšenie výsledkov vykázala výroba farieb a lakov (+21,2 %), čo môže byť spojené s náznakmi opatrného oživovania stavebnej výroby. Celkom novým fenoménom je výrazný prepad segmentu farmaceutické výrobky a prípravky (-14,2 %), ktorý až doteraz spravidla medziročne stúpal a dokonca i v čase najvypuklejšej krízy zaznamenal iba mierne oslabenie pozície. Táto nová skutočnosť je pravdepodobne dôsledkom reštrukturalizácie vo vnútri segmentu na Slovensku. Zlepšenie badať vo výrobe výrobkov z gumy a plastov (+8,2 %). Je to zrejme dôsledok oživenia výroby áut a to konkrétne i na Slovensku“, komentoval vývoj odvetvia R. Karlubík.

 

Dodal, že pokles za rok 2014 sa netýka iba chemického a farmaceutického priemyslu SR, ale o 0,5 % poklesla aj celková priemyselná výroba na Slovensku. Priemerná mesačná mzda pritom vzrástla vo väčšine pododvetví v rozmedzí od cca 2,5 % po 5,5 %, s výnimkou bytovej chémie a farmácie, kde bol pokles o cca 5 %, resp. cca 8 %.

 

,,Zamestnanosť a výška miezd v roku 2014 boli ovplyvnené pomalým zotavovaním sa odvetvia z dôsledkov svetovej finančnej a hospodárskej krízy. Medziročné indexy vývoja sú značne nekonzistentné, striedajú sa rastové tendencie s poklesom, čo je zrejme obvyklým prejavom obdobia, keď najťažšie dôsledky krízy pominuli, hospodárske oživenie je pomerne nevýrazné a budúce očakávania neisté. Zhoršenie základných ukazovateľov v tomto odvetví už druhý rok po sebe má niekoľko príčin. Medzi nimi sú to dopady hospodárskej recesie vo svete, lacné energie v USA, smernice Európskej únie (EÚ) zvyšujúce náklady firiem a zhoršovanie podnikateľského prostredia v SR. Kým európska produkcia čelí poklesom tržieb a výkonnosti,ťaží z toho najmä čínsky chemický priemysel,“ konštatoval R. Karlubík.

 

Doplnil, že chemickému a farmaceutickému priemyslu, ale aj celej slovenskej ekonomike by pomohli systémové riešenia na zlepšenie podnikateľského prostredia, po ktorých podnikatelia dlhodobo volajú. ,,Najviac by chemickému priemyslu, ale aj celej ekonomike a zníženiu nezamestnanosti, pomohlo zníženie odvodového  a daňového zaťaženia. Je potrebné zrušiť zdravotné odvody z podielov na zisku, ktoré zaťažujú hlavne malé podniky a čo najskôr znížiť dane z príjmu až na pôvodných 19 %. Na úrovni EÚ by mala únia prispieť k diverzifikovaniu zdrojov energií, predovšetkým zemného plynu a ropy, ale i energetických prepojení. Rovnako by mala prehodnotiť aj opatrenia v návrhu klimaticko-energetického balíčka s cieľmi do roku 2030 a niektoré iné nezmyselne prísne environmentálne opatrenia a vízie,“ uzavrel R. Karlubík.

 

Na celkovej produkcii priemyselnej výroby Slovenska sa chemický a farmaceutický priemysel SR podieľa 18,5 %, v odvetví prevažujú malé a stredné firmy – v súčasnosti tu podniká 275 firiem s viac ako 20 zamestnancami. Vlani sa v nich zvýšila zamestnanosť na 39 002 zamestnancov. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Zabezpečujú aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

 

 

Základné štatistické ukazovatele chemického priemyslu SR za rok 2014 v porovnaní s predchádzajúcim rokom sú uvedené v tabuľke č. 1.

Tab. č. 1

 

 

Ukazovateľ

 

 

Mer. jedn.

 

2013

 

2014

Index 2014/2013 v %

 

Chemický priemysel

Spracova-teľský priemysel SR celkom

Tržby v bežných cenách mil. EUR

10 197

9 677

94,9

99,5

Tržby v stálych cenách mil. EUR

9 155

9 041

98,8

101,7

Počet zamestnancov  fyz. osoby

37 348

39 002

104,4

103,3

Vývoz mil. EUR

8 501

8 207

96,5

101,7

Dovoz mil. EUR

8 477

8 587

101,3

103,2

Pridaná hodnota mil. EUR

1 417

1 510

106,6

107,1

Zdroj: ŠÚ SR

 

Tržby  z predaja vlastných výrobkov a služieb (ďalej len tržby) za chemický a farmaceutický priemysel, jeho jednotlivé pododvetvia a za celý spracovateľský priemysel SR sú v tabuľke č. 2. 

 

Tab. č. 2

 

Odvetvie/pododvetvie

Tržby v b.c. v mil. EUR

Tržby v s.c. v mil. EUR

Index v b.c./index v s.c.

2013

2014

Index v %

2013

2014

Index v %

Ropné produkty

4 689

4 047

86,3

3 803

3 498

92,0

93,8

Chemikálie a chem. výrobky

1 808

1 678

92,8

1 832

1 759

96,0

96,7

z toho:    
Plasty v primárnej forme

518

466

90,0

525

488

93,0

96,8

Náterové látky

52

63

121,2

53

66

124,5

97,3

Mydlá, pracie a čist. prostr.

154

158

102,6

156

166

106,4

96,4

Umelé vlákna

94

116

123,4

95

133

128,4

96,1

Farmaceut. výr. a prípravky

226

194

85,8

202

174

86,1

99,7

Výrobky z gumy a plastov

3 474

3 758

108,2

3 318

3 610

108,8

99,4

z toho:    
Výrobky z gumy

1 688

1 720

101,9

1 612

1 652

102,5

99,4

Výrobky z plastov

1 785

2 038

114,2

1 705

1 957

114,8

99,5

Chem. priemysel spolu

10 197

9 677

94,9

9 155

9 041

98,8

96,1

Priemyselná výroba spolu

73 918

73 535

99,5

71 746

72 987

101,7

97,8

Zdroj: ŠÚ SR

 

 

Portál TopReality očakáva v najbližšom období stagnáciu realitného trhu

Realitní odborníci očakávajú v najbližších mesiacoch pokojný vývoj realitného trhu,  stagnáciu v počte predávaných nehnuteľností a tiež stagnáciu, alebo len veľmi jemný nárast cien. Signalizuje to aj vývoj inzerovaných cien nehnuteľností od začiatku tohto roka, na jednom z najnavštevovanejších slovenských realitných portálov, zaoberajúcich sa predajom, kúpou a prenájmom realít – TopReality.sk. Portál v súčasnosti inzeruje takmer 200 000 nehnuteľností a má mesačnú návštevnosť dosahujúcu až 400 000 užívateľov. Informoval o tom konateľ TopReality.sk Marek Grajcarík.

 

,,Vzhľadom na vysokú nezamestnanosť v rámci SR a vývoj európskej ekonomiky očakávame v najbližších mesiacoch skôr stagnáciu realitného trhu. Ceny nehnuteľností mierne vzrastajú, ale vzhľadom na dostupné hypotéky a ich výhodné podmienky, sa očakávajú i tak dobré čísla predaja. Vývoj cien realitného trhu si môže každý návštevník nášho portálu vyfiltrovať pre ľubovoľnú kategóriu na http://www.topreality.sk/chart/. K dispozícii sú údaje za posledných 31 týždňov, podľa jednotlivých krajov i okresov a to ako u domov, tak aj bytov,  novostavieb, či pozemkov,“ konštatoval M. Grajcarík.

 

TopReality.sk je realitný portál, ktorý poskytuje priestor pre inzerciu realitných kancelárií, ostatných spoločností a rovnako aj priestor pre súkromnú inzerciu. Na portáli sa tak nachádzajú nehnuteľnosti z celej SR. Inzercia je spoplatnená v závislosti od počtu inzerovaných ponúk. Nehnuteľnosti umiestnené v komerčnej inzercii sú automatickým exportom zdarma odosielané a inzerované na ďalších viac ako 150 realitných portáloch. Na portáli sú inzerované aj zahraničné nehnuteľnosti, k dispozícii je česká, poľská, anglická, nemecká, maďarská a rumunská jazyková mutácia.

 

TopReality.sk je jedným z najnavštevovanejších slovenských realitných portálov zaoberajúcich sa predajom, kúpou a prenájmom realít. Návštevník tu nájde kompletnú ponuku bytov, domov, chát, usadlostí, administratívnych, kancelárskych, obchodných, reštauračných, športových priestorov, priestorov pre výrobu, sklad, chov zvierat, ale aj objekty určené pre administratívu, obchod, reštauráciu, ubytovanie, výrobu, sklad, šport a mnohé ďalšie špecifické druhy. Pozemky sú prehľadne rozdelené na pozemky určené pre výstavbu rodinných domov, bytovú výstavbu, rekreáciu, komerčné a priemyselné zóny, orná a lesná pôda, les, vinice, sad, záhrada, lúky a pasienky, vodné plochy a iné. Podľa aim monitor, portál dosiahol v decembri 2014 návštevnosť viac ako 399 000 reálnych užívateľov (zdroj: http://online.aimmonitor.sk).

Za rok 2014 bolo na portáli inzerovaných 289 224 nehnuteľností. Z toho na predaj bolo určených 222 192 a na prenájom 63 686 nehnuteľností. Z bytov boli vlani najpočetnejšie zastúpené 3 izbové byty – v priemere sa ich denne nachádzalo na portáli cca 28 800. Pre čitateľov portál poskytuje aj pridanú hodnotu –  realitné články v sekcii Novinky. Čitateľ má tak k dispozícii denne aktuálny prehľad o realitnom dianí vo svojom regióne, ale aj zaujímavosti z oblasti dizajnu, architektúry a novinky firiem na trhu. Pre užívateľov portál od začiatku roka zaviedol novú funkciu, ktorá je spoplatnenou doplnkovou službou-pridávanie street view (zobrazenie konkrétnej ulice) v jednotlivých zákazkách.

 

Kontaktná osoba: Michaela Kaplavková, kaplavkova@topreality.sk

Ideální plot s odborným servisem

Rádi byste měli trochu soukromí, aby vám kolemjdoucí neviděli až do talíře? Představujete si kolem vašeho domu zároveň okrasný plot? Český trh vám nabídne celou řadu druhů oplocení, avšak zdaleka ne všechny zcela uspokojí vaše požadavky, je proto třeba vybírat obezřetně, abyste potom s výsledným plotem mohli být spokojení. Dnes můžete mít zároveň estetický i funkční plot, navštivte Betonový-plot.net, kde vám nabídnou unikátní a zcela univerzální řešení pro každý dům, kterým je profesionální betonový plot. Tento plot se vyznačuje výjimečnými mechanickými vlastnostmi, pochlubí se značnou odolností vůči mechanickému působení i klimatickým podmínkám.

Neublíží mu sníh, mráz ani silný vítr, že prší, ani nepozná. Díky tomu vám vydrží sloužit spolehlivě dlouhá léta. Příjemným bonusem je ještě navíc to, že se o něj nemusíte vůbec starat. Chcete i vy mít pěkný a přitom praktický a bezúdržbový plot? Navštivte Betonový-plot.net a vyberte si betonový plot Plzeň. O výhodách z praktického hlediska jsme si již řekli dost, jistě vás ale bude zajímat, jak takový betonový plot vypadá.

Betonový plot je vyroben z vysoce kvalitního betonu, který má hladkou strukturu. Ta se dá jednoduše tvarovat, proto se betonové ploty prodávají v tolika různých variantách designu. Velmi oblíbené jsou betonové ploty s dekorem štípaného či skládaného kamene nebo také se vzorem cihliček. Designovým hitem letošní sezony jsou dekorované sloupky, můžete si tedy nakombinovat libovolně vzor plotových desek a sloupků tak, aby vám skvěle ladily. Dále je velmi důležitý z hlediska designu plotu také jeho tvar. Betonový plot můžete mít rovný, zaoblený, s mřížkou nebo zakončený dřevem. Nedílnou součástí vzhledu plotu je také jeho barva, betonový plot Plzeň si můžete vybrat v různých barevných provedeních a sladit tak dokonale betonový plot s vaším domem.

THERMO|SOLAR ručí 12 rokov, životnosť jeho kolektorov je cez 30 rokov

Zariadenia na  výrobu energií z obnoviteľných zdrojov (OZE) sú presne tým typom výrobkov, kde by mal zákazník veľmi zvažovať už pri výbere výrobku a dodávateľa. Ide totiž o výrobky s dlhou dobou návratnosti a tak pri nich by jednými z hlavných kritérií výberu mali byť účinnosť a životnosť. Ak sa nechcete roky trápiť s nekvalitnými, poruchovými a problematickými výrobkami ázijskej proveniencie, radšej siahnite po overenej certifikovanej značke. Špičkou na trhu je najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o.. Firma dodáva nielen slnečné kolektory, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE, napríklad komplexné poradenstvo, fotovoltické (FV) panely na výrobu elektrickej energie, tepelné čerpadlá a kombinácie rôznych systémov.

 

Riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák k tomu poznamenáva: ,,Tak ako boli podozrivé vysoké úroky v nebankových spoločnostiach a už to malo varovať zákazníkov, rovnako je to u OZE, kde neexistuje rýchla návratnosť bez dotácií a neexistuje ani účinnosť takýchto zariadení na úrovni blízkej k 100 %. Zákazník by sa mal vyhýbať rôznym firmám, ktoré vyrábajú rôzne skladačky s pochybnou životnosťou. THERMO|SOLAR dáva na svoje slnečné kolektory 12 ročnú záruku a môže sa preukázať takmer 40 ročnou životnosťou kolektorov. Všetky kolektory sú certifikované podľa pravidiel Solar Keymark a certifikát minimálneho energetického zisku z TSÚ Piešťany, čo sú základné podmienky, ak si chce zákazník uplatniť na tieto výrobky dotácie.“

 

Dodáva, že navyše boli kolektory skúšané v renomovaných skúšobniach Fraunhofer ISE Freiburg, Nemecko; SPF Rapperswill, Švajčiarsko; AIT Viedeň, Rakúsko; SZÚ Brno,  ČVÚT Praha, Bodycoat Ontario, Kanada a Inta Huelva, Španielsko. Kompletný sortiment kolektorov spĺňa podmienky pre dotácie na slnečné kolektory v SR, je taktiež zapísaný v registri BAFA pre dotácie v Nemecku  a všetky vaňové kolektory sú zaradené do dotačnej schémy „Zelená úsporám“ v ČR. Kolektor TS 300 a k nemu prislúchajúce konštrukcie majú zo Severnej Ameriky tzv. „hurikánový test“, t.j.  potvrdenú odolnosť voči vetru do rýchlosti takmer 200 km/h.   Firma má sieť zmluvných partnerov vo väčšine európskych štátov.

 

Pri študovaní ponúk na dodávku a montáž solárneho zariadenia by ste mali zvýšiť svoju ostražitosť v prípade, že výkon plochých kolektorov vztiahnutý na 1 m2 absorbčnej plochy je vyšší ako 1000 W.  Maximálny príkon na 1 m2 pri kolmom dopade je za bezoblačného počasia 1032 W, čiže takto prezentovaný štandardný kolektor je vlastne perpetuum mobile. Rovnako, ak dodávateľ sľubuje vyššie ako 70 % pokrytie ročných energetických potrieb pri solárnej príprave TÚV a vyššie ako 30 % pri kombinovanej príprave TÚV a solárnom prikurovaní budov, či ak sú slnečné kolektory prezentované ako univerzálny prostriedok na plné pokrytie energetických potrieb objektu.

Podozrivé je aj, ak dodávateľ sľubuje návratnosť vložených prostriedkov pri príprave TÚV a prikurovaní v rodinných domoch v dobe kratšej ako 4 roky bez akýchkoľvek dotácií. Alebo udávaný merný výkon plochých kolektorov pri príprave TÚV je vyšší ako 600 kWh na m2 inštalovanej kolektorovej plochy za rok a pri kombinovanej príprave TÚV a prikurovaní prevyšuje hranicu 400 kWh na m2 inštalovanej kolektorovej plochy za rok, či solárne prikurovanie sa navrhuje aj v prípade, že projektovaná vstupná teplota vykurovacieho média na danom systéme vykurovania je výrazne vyššia ako 50 °C a budova má vysoké tepelné straty. Dajte si pozor aj na výrobcov, ktorí poskytujú 10 ročnú záruku, ale nedisponujú referenciami staršími ako 1 až 5 rokov, prípadne ide o novú, na trhu neznámu firmu. Podozrivé je aj, ak dodávateľ nie je schopný predložiť atesty z akreditovaných skúšobní a nie je schopný, napriek požiadavke zákazníka, zabezpečiť meranie výkonu solárneho zariadenia.

Nie je neobvyklé, že dodávateľ zamieňa pojmy vyrobiteľná a využiteľná energia. Pre zákazníka však nie je dôležité, že systém je schopný zohriať 200 litrový zásobník v lete 2-krát za deň, pokiaľ je z neho schopný využiť iba 100 – 150 litrov denne. Takouto malou zámenou sa však môže návratnosť zlepšiť aj o 50 %, samozrejme iba na papieri alebo v prospekte.

Rozsah trikov neserióznych dodávateľov je takmer nekonečný, k ďalším podozrivým signálom patrí aj to, ak sa na transparentný kryt kolektora používajú plasty (polykarbonáty, plexisklo a pod.), na spojenie kolektorového poľa so zásobníkom sa používajú plastové hadice (polypropylén, polyetylén a pod.) alebo izolácie s nedostatočnou tepelnou odolnosťou. Prípadne na spájanie medených trubiek sa používajú mäkké spájky, v solárnom zásobníku zabudovaný výmenník má menšiu plochu ako cca 0,2 m2 na jeden m2 inštalovanej kolektorovej plochy, objem solárneho zásobníka na m2 inštalovanej kolektorovej plochy je výrazne menší ako 40 l/m2 alebo výrazne väčší ako 60 l/m2, zásobník TÚV s objemom väčším ako 400 l nemá vyriešený spôsob termickej dezinfekcie.

Zvýšte pozornosť, ak udávaná účinnosť často presahuje 85 % hodnotu a uvádza sa ako prevádzková účinnosť slnečných kolektorov, alebo dodávateľ nie je schopný predložiť pre nosné konštrukcie kolektorov statické výpočty zaťaženia vetrom a snehom. Dodávateľ často ponúka za relatívne nízku cenu solárne zariadenie, avšak jeho funkčnosť je podmienená potrebou dodatočnej kúpy celého radu ďalších komponentov, na ktoré v prvotnej ponuke, pri ktorej chcel zaujať cenou, „zabudol“.

 

THERMO|SOLARU podľa www.solarthermalworld.org, medzi najväčšími výrobcami plochých slnečných kolektorov patrí  piate miesto v Európe a 14. miesto na svete. Firma sa môže preukázať praxou overenou takmer  40 ročnou životnosťou slnečných kolektorov a unikátnou, patentovo chránenou konštrukciou absorbéra. Samozrejmosťou je spomínaná záruka na kolektory 12 rokov. Spoločnosť disponuje výrobnou kapacitou na úrovni 600 tisíc m2 kolektorov ročne. Ako jeden z mála výrobcov na svete má na jednom mieste sústredené hlbokoťažné lisovanie kolektorových vaní, výrobu selektívnych konverzných vrstiev a finálnu montáž slnečných kolektorov. Ďalej vyrába všetky typy konštrukcií na upevnenie kolektorov a kompletuje ucelené solárne systémy. Firma má krátke dodacie lehoty, flexibilnosť pri neštandardných požiadavkách, ľahkú dostupnosť výrobkov na celom území SR i ČR, široký sortiment výrobkov v skladoch najväčších zmluvných partnerov vo výhodných cenách. Spoločnosť je oficiálnym školiacim partnerom Svetovej banky pre problematiku využívania solárneho tepla.

Kolektory zo Žiaru často pracujú v extrémnych podmienkach, alebo na neštandardných spôsoboch využitia tepla. Ako príklady možno uviesť inštaláciu vákuových plochých kolektorov na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2650 m nad morom v nemeckých Alpách, alebo zariadenie na odsoľovanie morskej vody v Ománe. Ako technicky zaujímavú realizáciu je možné uviesť aj objekt ústavu sociálnej starostlivosti v Slatiňanoch v Čechách, kde sa solárnym teplom pokrýva 87 % potrieb tepla na kúrenie a prípravu teplej vody vďaka sezónnemu zásobníku tepla o objeme jeden milión stotisíc litrov vody a spolupráci kolektorov s tepelným čerpadlom.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk , alebo na tel.: +421-45-601 6080

Výhodné podlahové topení nejen do novostaveb

Teplovodní podlahové vytápění předává teplo do prostoru sáláním. Potřebujeme především potrubí a libovolný zdroj tepla. Je vhodné pro použití v kombinaci s plynovými kondenzačními kotli, solárním systémem nebo tepelnými oběhovými čerpadly. Pro zajištění tepelné pohody, tedy stavu, kdy se cítíme v místnosti komfortně a není nám ani horko ani zima, nepotřebujeme s tímto systémem tak vysokou teplotu jako u klasických radiátorů. I při teplotě nastavené o pár stupňů níže se stále budeme cítit příjemně. Díky tomu se ušetří poměrně značné roční náklady. Navíc tento systém omezuje víření prachu v místnostech, je vhodný i pro alergiky a usnadňuje hygienu.

Zajistěte si kvalitní materiál pro podlahové topení

Díky tomu, že jsou veškeré komponenty, potrubí a fitinky schovány pod podlahou, zajistí podlahové topení vyšší estetičnost prostoru. Požadavky na obsluhu a údržbu jsou minimální. Aby celý systém dobře fungoval, musí být dobře navržen i proveden. Odborníci kromě realizace také dodají kvalitní materiál pro podlahové topení, aby vše dlouho sloužilo. Pořizovací náklady nejsou nejmenší. Oproti elektrickému vytápění ale nejste odsouzeni na jeden zdroj tepla a můžete jej změnit podle aktuální situace a toho, co je právě finančně výhodné. Jedná se o investici na desítky let dopředu, takže se nevyplatí šeřit na kvalitě.

Potřebné komponenty pro správný chod

Při realizaci oceníte svěrné šroubení pro připojení vícevrstvého potrubí. Podlahové rozdělovače zjednoduší projektování a montáž, dělí se jimi jednotlivé topné větve v podlaze. Bezpečný chod zajistí pojistné ventily a expanzomaty a postarají se o správný přísun topného média do všech trubek. Regulace a termostaty mají za úkol udržet v interiéru tu správnou teplotu. Díky nim se dá ovládat teplota v jednotlivých místnostech.

MAKROWIN TapDoor získali čestné uznanie veľtrhu CONECO/RACIOENERGIA

S veľkým záujmom odbornej i laickej verejnosti sa stretla tohtoročná novinka popredného slovenského výrobcu energeticky úsporných drevených a drevohliníkových okien, spoločnosti Makrowin, s.r.o., Detva – inovatívne vchodové dvere MAKROWIN TapDoor. Tieto drevohliníkové vchodové dvere s LED podsvietením a otváraním na odtlačok prsta a smartfón získali čestné uznanie veľtrhu CONECO / RACIOENERGIA 2015. Odborná porota tak ocenila pokrokové riešenia tohto exponátu. Informuje o tom Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti Makrowin.

 

,,Návrh a riešenie nášho úspešného exponátu vychádza z požiadaviek domov s inteligentným riadením a zahraničných trhov, predovšetkým USA, kde sú nároky na bezpečnosť prvoradé. Otváranie vchodových dverí na štyri spôsoby – kľúč, skener prsta, cez bluetooth alebo vzdialené otvorenie cez internet – smartfónom, je technickým riešením na úrovni doby. Zaisťuje majiteľovi domu pocit bezpečnosti a vysoký prevádzkový komfort. Prekonanie takýchto dverí je veľmi náročné na čas i techniku a už samotné riešenie ich otvárania odrádza potenciálnych zlodejov,“ hovorí D. Majer a pokračuje: ,,Už nemusíte stále hľadať kľúče od vašich dverí, ani na nich po niekoľkých rokoch opravovať škrabance od kľúčov. Už nemusíte mať obavy, že ak sa zabuchnete, nebudete sa vedieť dostať domov. Váš prst bude kľúčom od vašich dverí. Svoje dvere otvoríte jednoduchým dotykom prsta. Žiadne zložité programovanie užívateľov, všetko naprogramujete pohodlne zo svojho smartfónu (BlackBerry, Android, iPhone). Získate tak dokonalý prehľad o osobách, ktoré majú prístup do vášho domu. Ak nemáte dostatočné osvetlenie pri vašom vchode, postarajú sa o to dvere pomocou šetrného LED osvetlenia. Farbu a intenzitu osvetlenia si môžete prispôsobiť podľa svojej nálady. To všetko opäť pohodlne z vášho smartfónu. Nepáčia sa vám dverové držadlá vyčnievajúce z krídla dverí? Pripravili sme si pre vás držadlo, ktoré je integrované vo dverách. Očakávate od vchodových dverí ešte viac, niečo iné než iba jednofarebné dvere z exteriérovej strany? Kombináciu farieb na našich dverách si môžete zvoliť podľa svojej fantázie.“

 

Výpočtom týchto výhod však D. Majer nekončí a uvádza ďalšie vymoženosti neobyčajných dverí: ,,Zažili ste situáciu, keď niekto z rodiny si zabudol doma kľúče a nevedel sa dostať dnu? Odcestovali ste na dovolenku do zahraničia a potrebujete poliať kvety, ale zabudli ste nechať svokre či susede kľúče od domu? S našimi MAKROWIN TapDoor to bude jednoduché. Otvoríte ich pohodlne pomocou vášho smartfónu aj zo zahraničia.
Naše dvere máte stále pod kontrolou. Na displeji svojho smartfónu si jednoducho skontrolujete, či sú dvere zatvorené alebo ostali otvorené. A to všetko pri tepelno-technických parametroch, ktoré sú vhodné pre pasívny dom.“

 

Makrowin na Conecu prekvapil nielen inovatívnymi dverami. Medzi jeho tohtoročné novinky patrí aj riešenie exteriérového tienenia domov. ,,Nechcete stále hľadať diaľkové ovládanie od vašich žalúzií? Máme pre vás riešenie – aj žalúzie budete ovládať pohodlne cez váš múdry mobilný telefón,“ dodáva D. Majer a pokračuje: ,,Minulý rok sme vám na Conecu  predstavili drevohliníkové okná pre pasívne domy typu MAKROWIN THERMOSCUDO. Tento rok sme ponuku drevohliníkových okien pre pasívne domy rozšírili o MAKROWIN UNI ONE THERMOSCUDO – drevohliníkové okná pre pasívny dom za veľmi prijateľnú cenu.“

Makrowin ďalej zo širokej škály produkcie predstavil:

  • Inovatívny rad drevohliníkových okien MAKROWIN UNI-ONE
  • Novú generáciu drevohliníkových posuvných dverí MAKROWIN HS PORTAL
  • MAKROWIN CLASSIC – drevohliníkové okno s dlhou životnosťou
  • MAKROWIN QUADRAT – drevohliníkové okno s ostrými líniami bez oblých tvarov
  • MAKROWIN QUADRAT FB – drevohliníkové okno s moderným tvarom
  • MAKROWIN INTEGRAL – drevohliníkové okno so skrytým krídlom pre modernú architektúru
  • MAKROWIN RETRO – drevohliníkové okno určené pre historické budovy a repliky starých okien
  • MAKROWIN BRONZ – okno s originálnym bronzovým plášťom – vďaka bronzovej patine pôsobí okno originálnym dojmom starobylosti
  • MAKROWIN 88 špičkové okno vhodné pre nízkoenergetické domy
  • MAKROWIN 88G2 drevené okno pre pasívne domy s certifikátom PHI

 

Spoločnosť Makrowin, s.r.o. je od roku 1997 významným slovenským výrobcom drevených okien a dverí, presklených posuvných stien a dodávateľom doplnkov k oknám. V súčasnosti vyrába 23 produktov drevených a drevohliníkových okien, čo je najširšia ponuka takýchto okien na Slovensku. Zákazníkom poskytuje aj bezplatné odborné poradenstvo. Makrowin je dlhoročným členom Zväzu spracovateľov dreva SR. Vynikajúce remeselné spracovanie, dôraz na kvalitu a inovácie výrobkov, sú kľúčové vlastnosti spoločnosti, ktoré jej umožňujú splniť náročné požiadavky zákazníkov v Európe aj v Amerike.

Viac informácií je na: www.makrowin.sk , alebo na tel.: +421 45 5455346,

e-mail: info@makrowin.sk

Hydroizolace plochých střech není neřešitelným problémem.

Většina panelových domů a hal s plochou střechou postavených před několika desítkami let se potýká s problémem špatné hydroizolace.

 

Zásadním problémem starších plochých střech bývá použití materiálů a technologií, které se s moderními materiály nedají srovnávat. Dalším problémem je zcela minimální sklon, který zapříčiňuje zadržování vody na dlouhou dobu. Poškození střešní krytiny mnohdy způsobuje i nevhodné umístění konstrukcí umístěných na střechách i poškozené napojení vodotěsné krytiny na prvky střech jako jsou atiky, vpustě, odvětrávací komínky apod.

Pokud již dochází k protékání vody až do interiéru budovy, je zřejmé, že k zatékání pod hydroizolační vrstvu dochází již delší dobu. Díky nasákavé schopnosti tepelně izolačních materiálů dochází k průsakům do bytů až po určité době. Dlouhodobým zatékáním pod hydroizolační vrstvu střechy se výrazně snižují tepelně izolační vlastnosti střechy a může být časem narušena i její konstrukce.

Řešením by měla být kompletní rekonstrukce hydroizolace střechy. Ta sestává z vyřezání boulí a vyspádování, zateplení a opatření odvětrávacími komínky. Následuje instalace naprosto bezešvé hydroizolační membrány, která dokonale izoluje veškeré plochy, atiky, vpusti a případné další konstrukce. Z ploché střechy se tak stane dokonale izolovaná vana bez jediného spoje. Tím je dosaženo dokonale nepropustné hydroizolační bezešvé vrstvy bez problematických míst.

Pokud již máte problém s narušenou hydroizolací ploché střechy, řešte jej co nejdříve a určitě se poraďte s odborníky.

Mezi specializované firmy, které řeší hydroizolace plochých střech již mnoho let, patří společnost STAV-AGENCY s.r.o. z Liberce. Odborní pracovníci této společnosti poradí a navrhnou optimální řešení a provedou kompletní realizaci. Všichni pracovníci společnosti STAV-AGENCY jsou odborně proškoleni dodavateli hydroizolačních materiálů.

http://www.stav-agency.cz/hydroizolace/ploche-strechy

http://www.stav-agency.cz/clanky

http://www.stav-agency.cz/clanky/hydroizolace-plochych-strech-neni-neresitelnym-problemem

Designové povrchy omítek

Nové materiály a technologie současné doby umožňují úpravy povrchů stěn v interiéru do téměř neomezených podob a barev dle kreativních návrhů architektů a designérů.

 

Díky ohromnému technologickému rozvoji ve stavebnictví se staví domy z rozmanitých zdicích materiálů a systémů. Také úprava povrchů stěn v interiéru nabízí téměř neomezené možnosti. Jedním z nejmodernějších materiálů je například MALDECOR BETON, který díky unikátnímu složení a speciální technologii nanášení na stěny umožňuje vytvářet dokonalé betonové povrchy různých designů. Naproti tomu staletími ověřená a odzkoušená je technika Benátských štuků.

Benátský štuk je speciální dekorativní technika úpravy povrchů stěn v interiéru, při které štukatéři docílí dokonalé imitace mramoru či kamene. Jeho vysoký lesk a zrcadlový odraz vytváří dojem luxusu, ať je použit v interiérech paláců, hotelů, reprezentativních prostor nebo i v kancelářích či rodinných domech.  Benátský štuk je vedle nesporné exkluzivity také velmi praktický. Na dokonale hladkém povrchu se nedrží prach a je takřka bezúdržbový. Případné nečistoty lze jednoduše odstranit vlhkým hadříkem. Na rozdíl od skutečného kamene Benátský štuk, nezatěžuje nosnou konstrukci stavby a lze jej použít téměř na jakýkoliv podkladový materiál. Nezanedbatelnou výhodou této technologie je možnost kopírovat téměř jakýkoliv tvar a jakkoliv členitý podklad – sloupy, oblouky, dekorační lišty apod.). V případě nanesení ochranné vrstvy nebo vosku lze Benátský štuk aplikovat i v místech s vyšší relativní vlhkostí, jako je třeba koupelna či sauna.

Jestliže zařizujete nový interiér nebo jej chcete obnovit a modernizovat, poraďte se s profesionály. Odborníci ze společnosti Maldecor s.r.o. z Liberce vás seznámí s možnosti současných technologií a navrhnou vám úpravu interiéru tak, aby odpovídala vašim představám. Odborně proškolení a zkušení pracovníci společnosti Maldecor následně provedou kompletní realizaci.

http://www.maldecor.cz/galerie-maldecor/

http://www.maldecor.cz/clanky/

http://www.maldecor.cz/clanky/designove-povrchy-omitek/